الوین تافلر می‌گوید: بی‌سوادان قرن ٢١ کسانی نیستند که نمی‌توانند بخوانند و بنویسند، بلکه کسانی هستند که نمی‌توانند آموخته‌های کهنه را دور بریزند و دوباره بیاموزند. امروزه با توجه به تغییرات بسیار سریع وسایل ارتباطی و آموزشی، گسترش روبه رشد تکنولوژی‌های آموزشی، کار معلمی همانند گذشته نیست. از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی موبایلی میزان زیادی اطلاعات علمی و غیرعلمی جابه‌جا می‌شود و تقریبا همه کسانی که به گوشی‌های هوشمند و اینترنت دسترسی دارند از این اطلاعات می‌توانند بهره‌مند باشند. معلمان در این دنیای پر از تغییر با چالش بزرگی روبه‌رو شده‌اند. چالش این است که معلمان باید بتوانند خود را با این تغییرات بسیارسریع و زیاد هماهنگ کنند و حتی در بسیاری از مواقع پیشرو. یک معلم موفق در دنیای امروز معلمی است که به تکنولوژی‌های ارتباطی و آموزشی دسترسی و مهارت استفاده از این امکانات را داشته باشد.

در آموزش و پرورش ایران متاسفانه بنابه دلایل مختلف بسیاری از معلمان مهارت‌های کافی مورد نیاز برای استفاده از فناوری‌های جدید آموزشی را ندارند. بنابراین عدم مهارت و در برخی از موارد دسترسی به امکانات روز می‌تواند بر بحث آموزش و یادگیری به روز تاثیرات منفی داشته باشد. به قول تافلر، آموزش و پرورش باید مهارت‌های مورد نیاز برای زندگی در دنیای آینده را به دانش‌آموزان بیاموزد. اگر سیستم آموزشی یا نخواهد یا نتواند همراه تغییر فناوری‌ها به روز شود، امکان تاثیر‌گذاری را از دست خواهد داد و به مرور به نهادی خنثی و بی‌خاصیت تبدیل خواهد شد. آموزش و پرورش هوشمند و خلاق، آموزش و پرورشی است که نه تنها همراه تغییرات باشد، بلکه شروع‌کننده تغییرات و تحولات علمی و آموزشی باشد. معلمان در دنیای امروز باید آموزشی به دانش‌آموزان ارایه دهند که برای فردای‌شان مفید باشد. در واقع معلم باید معلمی برای فردا باشد نه امروز.

محمد روزبهانی /مدیر مسئول سایت فانوس


  مشاور رسانه ای اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: دستورالعمل تعیین شهریه برای سال تحصیلی 97-96 از 13اردیبهشت ماه به مدارس غیردولتی شهر تهران ابلاغ شده است.

  محمد روزبهانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مبلغ شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه مشخص می شود.
وی با بیان اینکه متغیرهای اجاره ملک(براساس منطقه بندی مدارس)، حق الزحمه عوامل مدرسه و کیفیت خدمات آموزشی عامل اصلی تعیین مبلغ شهریه مدارس غیردولتی است، افزود: شهریه هر مدرسه به صورت جداگانه براساس این عوامل، شرایط و هزینه هایی که دارد، تعیین می شود.
روزبهانی درباره افزایش یا کاهش شهریه مدارس غیردولتی شهر تهران در سال تحصیلی 97-96 گفت: براساس عوامل تعیین کننده شهریه، ممکن است شهریه مدرسه ای اضافه شود و یا شهریه مدرسه ای ثابت بماند و نمی توان گفت که مبلغ یا درصد خاصی به شهریه تمامی مدارس غیردولتی شهر تهران یا سطح کشور اضافه شده است.
مشاور رسانه ای اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه مبلغ اعلام شده برای شهریه مدارس غیردولتی شامل فوق برنامه نیز می شود، تاکید کرد: تمامی مدارس غیردولتی موظف به رعایت نرخ مصوب، مبتنی بر الگوی شهریه هستد.
وی گفت: ابلاغیه شهریه مدارس غیردولتی باید در این مدارس نصب شده و در معرض دید عموم قرار بگیرد و اولیا هم می توانند با مراجعه به مدارس غیردولتی از وضعیت شهریه مدارس غیردولتی و چگونگی اعلام آن توسط اداره کل آموزش و پرورش تهران اطلاع پیدا کنند.
روزبهانی با بیان اینکه پیش ثبت نام در مدارس غیردولتی انجام نمی شود، افزود: قبل از شروع ثبت نام مدارس موظف هستیم که دستورالعمل شهریه ثبت نام را به مدارس غیردولتی اعلام کنیم.
مشاور رسانه ای اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران خاطرنشان کرد: علاوه بر شهریه سال تحصیلی97-96 شهریه فعالیت های تابستان سال جاری نیز به مناطق ابلاغ شده و توسط اولیا قابل ملاحظه است.
وی گفت: ثبت نام دانش آموزان در پایه اول ابتدایی از اول خردادماه و ثبت نام سایر پایه های تحصیلی بعد از پایان امتحانات خردادماه انجام می شود.
به گزارش ایرنا، بیش از یک میلیون دانش آموز در چهار هزار و 500 مدرسه شهر تهران تحصیل می کنند که یک هزار و 535 مدرسه از مجموع مدارس شهر تهران غیردولتی هستند.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:معصومه جوان معبودی انتشاردهنده: موسی فعالیان